Start arrow Rzeka Krutynia
Rzeka Krutynia Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
Redaktor: Administrator   
05.09.2006.

Image

Najpiękniejsze chyba zakątki Mazur znajdują się nad rzeką Krutynią (ok. 100 km długości), która wraz 17 jeziorami tworzy popularny szlak kajakowy. Szlak zaczyna się na Jeż. Warpuńskim na Pojezierzu Mrągowskim i prowadzi wśród morenowych pagórków do Jeż. Krutyńskiego, z którego wypływa właściwa Krutynią. Rzeka przecina Puszczę Piską i wpada do jeż. Bełdany. Do jeziora prowadzi malownicza ścieżka przyrodnicza, która biegnie wzdłuż brzegów malowniczo wijącej się Krutyni. Wysokie brzegi porośnięte są starymi sosnami i dębami, tworzącymi nad dróżką zielony tunel. Do przejścia w sumie 4 km. Jezioro i odcinek rzeki wchodzą w skład rezerwatu Krutynią (273 ha), w którym występują i lasy mieszane i grądy - lasy z przewagą grabów. Ciekawostką są rośliny wodne: gąbka słodkowodna i krasnorost. Na płytkim Jeż. Krutyńskim o pwietrzchni 55 ha, o regularnych brzegach i wydłużonym kształcie latem kwitną żółte grążele.
Zmieniony ( 22.09.2007. )
 
Szlak Krutyni Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
Redaktor: Administrator   
05.09.2006.
Każdy, kto przebył ten szlak, przyzna że słowa najpiękniejszy i najbardziej interesujący szlak nizinny Europy, znajdują swoje potwierdzenie w czasie całego spływu. Długość szlaku wynosi 102 km, w tym 60 km to woda stojąca. Na całej trasie ciekawa flora i fauna. Nie jest rzadkością spotkanie na trasie spływu orła bielika lub orła przedniego. Warto zwrócić uwagę na występujące w wodzie gąbki i krasnorosty tworzące na kamieniach "krwawe plamy". Brzegi porośnięte wspaniałymi dębami i wysokimi sosnami, z pni których kiedyś robiono maszty żaglowców. Ten przecudowny szlak jest rajem turystów wodniaków, którzy najczęściej pokonują go w grupach na organizowanych przez PTTK spływach kajakowych.
 
Atrakcje na trasie: Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
Redaktor: Administrator   
05.09.2006.
- kościół ewangielicki zbudowany ok.1470 r. oraz neogotycki pałac rodziny Von Mirbach zbudowany w latach 1850-56 w Sorkwitach - rezerwat Królewska Sosna z Dębem Karola Małłka liczącym coś około 500 lat i z mazurską sosną, najstarszą seniorką wśród drzew tego gatunku na pojezierzu - niestety już obumarła - rezerwat Zakręt - z dystroficznymi jeziorkami i pływającymi wyspami - Klasztor starowierów (filiponów) w Wojnowie - Park Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie (ponad 30 gatunków zwierząt między innymi: łosie, żubry, bobry, rysie, wilki) - leśniczówka Pranie gdzie tworzył znany poeta Ildefons Gałczyński
 

© 2019 Piękne miejsca
Check PageRank

website monitoring service

Gościmy

Gadu Gadu

Mój numer: 4104430
Status:
Pobierz tutaj


Warszawa - Zamek Królewski

Park jesienią

Park zimą 2006

Park zimą 2006

Zwierzęta

Park zimą 2006