Start arrow Pieniny
Przełom Dunajca Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
Przełom Dunajca
Redaktor: Administrator   
04.09.2006.

ImageImage

Niepowtarzalne widoki napotkamy w Pieninach nad życiodajną arterią wodną tych gór rzeką Dunajec. Dunajec jest prawym dopływem Wisły. Powstaje w Nowym Targu z połączenia Czarnego Dunajca i Białego Dunajca. Napotykając na swej drodze zwarte pasmo Pienin przedziera się przez nie tworząc na odcinku 8 km potężny skalny kanion.
Dunajec zatacza tutaj ogromny łuk, by wciąć się pomiędzy wapienne skały i wąskim, spienionym nurtem przebić się ku północy. Gdy spojrzymy się ze szczytu Sokolnicy (747 m) na przełom tej rzeki, wydaje się, że dołem płynie wąska struga, a flisackie tratwy są tylko dziecięcymi zabawkami. Trzystumetrowa przepaść zatyka dech w piersiach. Szczególnie jesienią, gdy powietrze staje się klarowne, a zbocza Pienin pokryte bukami i jaworami mienią się wszystkimi barwami jesieni. Warto wybrać się na wędrówkę po pienińskich szlakach, aby móc podziwiać piękne miejsca.
Wspaniałe widoki z Sokolnicy i Trzech Koron (982 m – najwyższy szczyt Pienin), to tylko jedno z wielu atrakcji tych gór.
Liczne potoki uchodzące do niego na tym odcinku spowodowały powstawanie kilku mniejszych wąwozów i przełomów.
Najlepszym sposobem zwiedzenia tej niezwykłej kompozycji urwistych turni i rwącej górskiej rzeki jest spływ tratwami.
Przegrodzenie Dunajca zaporami wodnymi w celu ochrony przeciwpowodziowej uatrakcyjniły region o kolejne możliwości aktywnego wypoczynku.
Na obszarze Pienin powstały dwa sztuczne zbiorniki; Jezioro Czorsztyńskie oraz Sromowieckie.


Zmieniony ( 05.04.2007. )
 
Pieniny Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
Pieniny
Redaktor: Administrator   
04.09.2006.

Image

Pieniny to jedno z najbardziej znanych i malowniczych pasm górskich w Polsce. Ich krajobraz cechują niezwykle strzeliste formy skalne i bujna roślinność. Pieniny położone są w Karpatach, na granicy Polski i Słowacji, w centralnej części tzw. Pienińskiego Pasa Skałkowego tworzącego łuk 100 kilometrowej długości. Od północy sąsiadują z Gorcami i Pasmem Radziejowej należącym do Beskidu Sądeckiego, od wschodu z pasmem Lubowlańskiej Wierchowiny, od południa z Magurą Spiską, natomiast od zachodu z Kotliną Nowotarską. W tak ograniczonym górotworze wyróżnia się trzy grupy, które rozdzielił Dunajec śmiałymi zakrętami; są to Pieniny Spiskie, Pieniny Właściwe oraz Małe Pieniny. Najbardziej na zachód wysunięte są Pieniny Spiskie zwane również Hombarkami. Najwyższym szczytem tej grupy jest Żar (883). Pieniny Właściwe piętrzą się między Czorsztynem a Szczawnicą. Są one najpiękniejsze, najbardziej atrakcyjne turystycznie, najliczniej odwiedzane ze względu na niebywałą urodę, efekt m. in. silnego zróżnicowania morfologicznego. Ostre iglice, urwiste ściany stromo opadające w toń Dunajca, różnobarwne skały, niezwykle bogata flora i wspaniałe widoki to gniazdo Pienin Właściwych. Pieniny Właściwe dzielą się na masyw Trzech Koron, okolony od wschodu i południa przełomem Dunajca, Pieniny Czorsztyńskie oraz Pieninki. Najwyższym szczytem jest Okrąglica (982) leżąca w masywie Trzech Koron. Na wschód od Pienin Właściwych znajdują się Małe Pieniny. Najwyższym szczytem tej grupy jest Wysoka (1050) będąca zarazem najwyższym szczytem Pienin. Dodatkowo wyróżniana jest grupa Golicy i Bystrzyka, z geograficznego punktu widzenia uznawana za część Małych Pienin, lecz ze względów geologicznych jak i przyrodniczych często zaliczana do Pienin Właściwych. Ziemia pienińska niegdyś o jednorodnym leśnym krajobrazie zmieniona została przez wielowiekową działalność człowieka w różnobarwną mozaikę lasów, muraw, łąk i zarośli. W celu ochrony przed coraz intensywniejszą ingerencją i dalszymi przekształceniami został utworzony w 1930 r. Pieniński Park Narodowy, a w 1931 r. po drugiej stronie granicy Słowacki Rezerwat Natury, równocześnie ogłoszono utworzenie pierwszego w Europie Międzynarodowego Parku Przyrody. Wielką atrakcją przyciągającą turystów są zamki; ruiny czorsztyńskiego oraz dobrze zachowany zamek Dunajec w Niedzicy. Unikatowym zabytkiem jest XV wieczny, drewniany kościół w Dębnie wpisany do rejestru zabytków UNESCO. Warte uwagi są również budynki klasztorne Czerwonego Klasztoru oraz zabytkowa zabudowa uzdrowiskowa Szczawnicy i Krościenka. Największym jednak magnesem jest bogata sieć szlaków turystycznych pieszych i rowerowych pozwalających przemierzyć Pieniny wzdłuż i wszerz, i dotrzeć do najciekawszych zakątków tego niezwykłego regionu.
Zmieniony ( 01.05.2007. )
 

© 2019 Piękne miejsca
Check PageRank

website monitoring service

Gościmy

Gadu Gadu

Mój numer: 4104430
Status:
Pobierz tutaj


Tatry - Zakopane

Park jesienią

Park wiosną 2006

Stare Miasto - Warszawa

Kazimierz Dolny nad Wisłą

Park jesienią